Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Library. I love it! na Gran Canarii

Utworzono dnia 18.03.2014

Kolejny etap projektu Library. I love it! za nami. Po spotkaniach w Polsce i Turcji kolejne działania odbyły się w Hiszpanii, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem aktywności. W dniach od 18 do 22 marca br. nasz partner, a jednocześnie Biblioteka Siostrzana – Biblioteka Miejska w Arucas (Biblioteca Municipal de Arucas) zapewniła interesujący program wizyty partnerskiej, bogatej w spotkania z ludźmi odpowiedzialnymi za biblioteki i kulturę, dyskusje, warsztaty i prezentacje. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z władzami miasta Arucas, które reprezentował burmistrz Angel Victor Torres Perez oraz radna ds. kultury Lidia Esther Morales Falcon. Burmistrz w swoim wystąpieniu wskazał na wyjątkową rolę biblioteki w rozwoju miasta i życiu kulturalnym społeczności. Zwrócił uwagę, że biblioteka jest centrum aktywności obywatelskiej skupiającym nie tylko mieszkańców, ale także licznie odwiedzających miasto turystów. Mówił, jak ważna jest promocja czytelnictwa i bibliotek, która, jak wyraźnie zaznaczył, musi być wspierana przez wszystkie dostępne kanały – począwszy od władz i różnych instytucji związanych z kulturą, poprzez media, na biznesie kończąc. I te działania oraz ich rezultaty można obserwować w Hiszpanii na każdym kroku.


Wizyta w Radio Arucas była okazją do spotkania uczestników projektu z lokalnymi i regionalnymi dziennikarzami i redaktorami reprezentującymi zarówno prasę, media społecznościowe jak i telewizję. W przekazie na żywo dyskutowaliśmy o roli i wpływie bibliotek publicznych na różne grupy społeczne, rozmawialiśmy o promocji czytelnictwa w naszych krajach.

Mieliśmy też okazję zwiedzić unikatową na skalę światową destylatornię Fabrika del Ron Arehucas. Zakład został oddany do użytku w 1884 r. jako Fábrica de San Pedro i od tego czasu stanowi podstawę gospodarki miasta. Fabryka posiada w swoich piwnicach ok. 6000 dębowych beczek, w których przechowuje swoje znakomite wyroby, gwarantując tym samym ich doskonałą jakość. Ciekawostką jest fragment piwnicy z ułożonymi beczkami, na których widnieją podpisy wielu znakomitości tego świata. Byli tutaj min. Julio Iglesias, król Hiszpanii Juan Carlos z królową Sofią, słynna diva opery Montserrat Caballé i wielu wspaniałych sportowców i innych osobistości. Uczestnicy projektu Library. I love it! także mieli zaszczyt upamiętnić swoją obecność i na jednej z leżakujących beczek ze specjalnie przygotowaną na ten cel tabliczką, wszyscy złożyli swoje podpisy.

Wizyta w Biblioteca Municipal de Arucas była okazją do zwiedzenia tego pięknego, przestronnego miejsca, znanego nam dotąd jedynie z fotografii, oraz roboczego spotkania z pracującymi tam bibliotekarzami. Zaznajomiliśmy się z ich działaniami w zakresie edukacji pozaformalnej. Biblioteka ma doskonałe efekty we włączaniu seniorów w nurt życia społecznego. W Arucas osoby starsze bardzo chętnie spotykają się, są aktywne, zaangażowane i kultywują miejscową tradycję. Pod skrzydłami biblioteki rozwijają gawędziarski talent realizując projekt polegający na wizytach w miejscowych szkołach, w trakcie których opowiadają dzieciom o ważnych wydarzeniach z ich życia, o miejscowych zwyczajach i obrzędach. Seniorzy recytują także romance i śpiewają. To wszystko mogliśmy zaobserwować podczas spotkania grupy Labrantes de la Palabra (można przetłumaczyć jako „Rzeźba Słowem”), na które zostaliśmy zaproszeni. W bibliotece uczestniczyliśmy również w ciekawych warsztatach Scrapbooking dla bibliotekarzy, polegających na specjalnej technice zdobienia i oprawiania zdjęć. Mieliśmy też okazję zobaczyć występ artystyczny dzieci z miejscowych szkół pod nazwą Folklor 7 wysp.

W Maspalomas spotkaliśmy się z burmistrzem miasta Marcosem Aurelio Perezem oraz odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską. Jej czytelnia ma miejsce do pracy chyba dla 100 użytkowników! Przeszliśmy także ścieżkę edukacyjną Maspalomas Dunes Natural zakończoną projekcją filmu popularnonaukowego.

W Las Palmas spotkaliśmy się z bibliotekarzami Biblioteki Przy Plaży Las Canteras. Całe przedpołudnie kolejnego dnia upłynęło na roboczym spotkaniu w bibliotece Universidad De Las Palmas De Gran Canaria, podczas którego omawialiśmy dotychczas wypracowane w Polsce i Turcji rezultaty, planowaliśmy zawartość powstającego „Inspiratora Nowoczesnego Bibliotekarza” oraz dokonywaliśmy szczegółowych ustaleń, co do kolejnych działań. Zastanawialiśmy się wspólnie nad przyszłością bibliotek publicznych i ich rolą w przyszłości. Spotkaliśmy się z Wicerektorem ds. Kultury i Sportu, Isabel Pascua Febles i poznaliśmy agendy biblioteki uniwersyteckiej, zatrzymując się na dłużej w dziale digitalizacji.

Zobaczyliśmy najstarszą dzielnicę miasta Vegeutę zmierzając szlakiem „La Ruta de Galdos”. Jest to literacka trasa po ulicach miasta upamiętniającą jednego z najwybitniejszych synów Las Palmas, pisarza Benito Pereza Galdos. Naszą marszrutę zakończyliśmy spotkaniem z bibliotekarzami w Biblioteca Insular de Gran Canaria, pięknej nowoczesnej bibliotece czynnej 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu! Tutaj także spotkaliśmy po raz pierwszy panią Purificación Santana Pérez, autorkę bajek dla dzieci.

Ostatni dzień wizyty rozpoczęliśmy od oficjalnego spotkania z Jorge Rodriguezem Diaz, Wiceprezydentem Rządu Regionalnego Wysp Kanaryjskich i Ritą Enma Hernández Callero, dyrektor generalną ds. promocji i turystyki na Wyspach Kanaryjskich. Uroczyste spotkanie odbyło się z udziałem telewizji i radia. Ponieważ ostatni dzień wizyty przypadał w Światowym Dniu Poezji, nasz hiszpański partner przygotował dla wszystkich niespodziankę: w Teatrze Miejskim w Arucas odbyła się prezentacja bajki La fábrica de la lluvia (Fabryka Deszczu) z udziałem autorki Purificación Santana Pérez. Było to dla nas szczególnie wzruszające przeżycie, ponieważ to bajka, którą współ-ilustrowały dzieci z Piekar Śląskich i Arucas! Przy pełnej widowni, z zespołem muzycznym i solistką na scenie, czytana była bajka po hiszpańsku i w wersji angielskiej, specjalnie przygotowanej na tę uroczystość. Na ekranie mogliśmy oglądać ilustracje wykonane przez dzieci z naszych bibliotek (bajka w wersji e-booka dostępna jest pod adresem https://biblioteka.piekary.pl/pdf/La_fabrica.pdf). Dopełnieniem Światowego Dnia Poezji było zwiedzenie wystawy pod nazwą Domingo Rivero, images of a poet w Muzeum Miejskim, poświęconej miejscowemu poecie uważanemu za prekursora ruchu modernistycznego na Wysypach Kanaryjskich na początku XX wieku. Następnie w bibliotece w Arucas obserwowaliśmy warsztaty dla dzieci piñata. Zabawa polegała na strąceniu specjalnie przygotowanego pudła wypełnionego w większości słodyczami, których uczestnicy starali się zebrać jak najwięcej. Zwyczaj ten jest w Hiszpanii bardzo popularny i biorą w nim udział wszyscy bez względu na wiek. W innej części miasta zobaczyliśmy wystawę, na której prezentowane były oryginalne stroje – przebrania karnawałowe z terenu Gran Canarii. Było to wydarzenie bardzo na czasie, bo akurat w tym dniu na wyspie rozpoczynał się karnawał przebierańców. Na zakończenie mieliśmy okazję zobaczyć wyjątkową „izbę regionalną”. W poszczególnych pomieszczeniach – np. kuchnia, fryzjer, sklep – o wystroju z okresu przed i po II wojnie światowej, odgrywane były scenki tematyczne nawiązujące do sytuacji i czasu. Podczas pożegnalnej kolacji nasi gospodarze urządzili konkurs piosenki ludowej. Nasz team był chyba w dobrej formie, bo Szła dzieweczka wygrała jednogłośnie!

Wizyta pokazała, że Hiszpania to kraj z dużym szacunkiem dla kultury, w którym biblioteki są w centrum zainteresowania władz, biznesu i obywateli. Przez wszystkie te ogniwa są postrzegane jako ważny partner, są wspierane i promowane. Zauważyliśmy, że w Hiszpanii czytelnictwo promowane jest nie tylko przez biblioteki i sektor kultury, ale także przez prywatny biznes, rzemiosło i sektor związany z edukacją. Przestronne, nowoczesne, dobrze wyposażone biblioteki są ważnym elementem rozwoju tego kraju. To miejsca dobrze przygotowane do świadczenia usług na wysokim poziomie, promujące wiedzę, naukę, kulturę i historię, skupiające wszystkie środowiska i grupy społeczne. Warto dodać, że w trakcie naszego pobytu na wyspie na bieżąco ukazywały się w prasie lokalnej, regionalnej, w radiu i telewizji relacje z poszczególnych działań projektu Library. I love it! w Hiszpanii.

Kolejne spotkanie wszystkich uczestników projektu odbędzie się w czerwcu 2014 roku we Włoszech.

Projekt LIBRARY. I LOVE IT! jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".

Library. I love it! na Gran Canarii

Utworzono dnia 15.07.2015, 10:50

Kalendarium