Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa ikon Magdaleny Dziedzickiej

Utworzono dnia 01.12.2015
Czcionka:

    Zapraszamy na wystawę ikon Magdaleny Dziedzickiej, młodej warszawskiej artystki, która podejmuje próbę przeniesienia magicznej idei ikony w świat malarstwa współczesnego. Wernisaż z udziałem artystki odbędzie się 11 grudnia 2015 o godzinie 18:00 w Galerii Biblioteki przy ul. Kalwaryjskiej 62D. Oprawa muzyczna wydarzenia w wykonaniu Marioli Koniecznej. Niecodzienne ikony będzie można oglądać do 26 stycznia 2016. Wstęp wolny.

MAGDALENA DZIEDZICKA

Od 5 lat zajmuje się malowaniem ikon. Zaczęła jako samouk od malowania ikon tradycyjnych. Następnie ukończyła warsztaty ikonograficzne w temperze żółtkowej. Wcześniej malowała prace, które były interpretacją innych ikon. Obecnie zaś najchętniej tworzy ikony współczesne. Od 1,5 roku uczy się w pracowni „Czibatelli” należącej do gruzińskiego malarza Davida Pataraia – cenionego i znanego artysty.

Przez pięć lat przygotowała kilkanaście indywidualnych wystaw w kraju i za granicą, w różnych miejscach. Między innymi wystawę ikon połączoną z wykładami we Wiedniu, wystawę w Muzeum Ikon w Warszawie, wystawę połączoną z koncertem w Klubie Muzycznym „Forty Kleparz” w Krakowie. Współtworzyła projekt „Fotoemotikony”, gdzie pokazała swoje autorskie ikony współczesne, połączone ze zdjęciami artysty fotografika Marcina Stępniaka.

Jej prace wykorzystane zostały w widowisku pantomimicznym na Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Baletu. Uczestniczyła w zbiorowej wystawie artystów warszawskich pt.: „Święty”. Miała wystawę w  Domu Edyty Stein we Wrocławiu. Jest kuratorką wystaw innych artystów.

Ma przychylny odbiór swoich prac przez profesjonalne środowisko artystyczne: między innymi malarzy Pana Franciszka Maśluszczaka, Jerzego Derkacza, architekta Marka Borettiego.

Ikony to bardzo specyficzna forma malowania. Temat wymaga zaangażowania ze strony artysty i widza i „poruszania” się w sferze duchowej, oraz w cząstce pierwiastka świętości, który jest w każdym z nas.

Energię do działania dają jej spotkania z ludźmi oraz zaskakujący osobisty odbiór wśród ludzi niekoniecznie wierzących i nie zastanawiających się na co dzień nad taką tematyką.

Prace malowane są na deskach różnymi technikami łączonymi: farbami akrylowymi, pastelami suchymi i olejnymi, kredkami szkolnymi, ołówkiem.

Jej ikony powstają pod wpływem różnych inspiracji, wakacyjnych wycieczek, przejażdżek tramwajem po mieście, czy też pod wpływem inspirującego
i niezbadanego świata kolorów. Szuka w malowaniu ikon swojego stylu, aby wyrazić emocjonalność.

Jest żoną i mamą dwójki dzieci, z zawodu dziennikarz. Ma 37 lat.Mieszka w Warszawie.

Kontakt: magda.dziedzicka@gmail.com


Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 81

W poprzednim tygodniu: 671

W tym miesiącu: 1213

W poprzednim miesiącu: 2888

Wszystkich: 196661