Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wyniki konkursu "Dobro wraca"

Utworzono dnia 07.09.2022

Znamy już wyniki konkursu "Dobro wraca" na bajkę w konwencji teatrzyku kamishibai, organizowanego w ramach projektu "Świadectwo człowieczeństwa w czasie zagłady. Historia Ireny Gut-Opdyke." Na konkurs wpłynęło 7 prac. Jury złożone z grafików-plastyków Anastasii Alfiorovej i Alexandra Babicha (grupa Grafiki Śląsk) oraz pisarza i wydawcy Marcina Halskiego, na posiedzeniu w dniu 6.09.2022 przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce: Julia Boczkowska
II miejsce: Amelia Gidek
III miejsce: Łukasz Zwoliński

Wyróżnienie: zespół - Marta i Hanna Siudyła
Wyróżnienie: zespół - Aleksandra Jarząbek, Kornelia Jarząbek, Anna Jarząbek
Wyróżnienie: zespół - Natalia Skalska, Hanna Skalska, Jakub Skalski, Jakub Petkiewicz, Marcel Petkiewicz
Wyróżnienie: Liliana Przybyła

 

Każda praca konkursowa to osobna historia inspirowana życiem i uczynkami Ireny Gut-Opdyke lub nawiązująca do szeroko pojętego czynienia dobra w stosunku do drugiego człowieka. Pierwsze miejsce w konkursie otrzymała praca, która wyróżniała się przede wszystkim wysokimi walorami artystycznymi. Rysunki wykonane tuszem i farbami akwarelowymi stylizowane na japońskie mangi opowiadając wybrane sceny z życia Ireny Gut-Opdyke. Drugie miejsce zajęła praca „MKK na ratunek”, która nie nawiązuje do samej postaci bohaterki projektu, ale opowiada historię młodych ludzi z Młodzieżowego Klubu Książki, którzy próbują ocalić młodych ludzi porywanych przez tajemniczą sektę. Trzecie miejsce zajęła praca opisująca historię dziewczyny, która wyruszyła w świat w poszukiwaniu dobra, gdy okazało się, że jej studnia wyschła. Dziewczyna wędrując przez świat napotkała na swojej drodze ludzi, którym pomogła (Rybakowi, Pasterce, Dzieciom) nie chcąc przy tym żadnej nagrody. Gdy po wielu wędrówkach wróciła do domu spotkała tam tych samych ludzi, którym okazała pomoc, a studnia znów była pełna. Jej dobre uczynki napełnimy studnię życiodajną wodą. W treści dwóch wyróżnionych prac konkursowych mogliśmy odnaleźć nawiązanie do wojny w Ukrainie. W pierwszej z nich pt. „Bumerang” została opisana historia dziewczynki, która będąc na wakacjach w Ukrainie została uratowana z wody przez miejscową Ukrainkę o imieniu Sofia. Gdy wybuchła wojna rodzina ocalonej od utonięcia dziewczynki przyjęła do swojego domu rodzinę Sofii w geście wdzięczności za wcześniej uczynione dobro. W drugiej opowieści rodzina Nowaków wychowująca 5 córek i mieszkająca przy ulicy Ireny Gut-Opdyke w Piekarach Śląskich przygotowywała pracę na konkurs o patronce swojej ulicy. Nowakowie zainspirowani wojennym życiorysem Ireny Gut-Opdyke postanowili przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy gdy wybuchła wojna. Pozostałe wyróżnione prace to historia małej dziewczynki z Piekar Śląskich o imieniu Irena („Serce na dłoni”), która okazała pomoc napotkanemu zasłabniętemu chłopcu podając mu wodę oraz historia przyjaźni pluszowego misia, która uratował złamaną łapkę zabawkowemu dinozaurowi.

 

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zgłoszenie swoich prac, kreatywność i pomysłowość. W sprawie odbioru nagród będziemy kontaktowali się telefonicznie od dnia 12 września 2022. Prosimy o cierpliwość.

Wszystkie prace zgłoszone na konkurs zostaną wyeksponowane na wystawie w holu Biblioteki Centralnej w Piekarach Śląskich pod koniec miesiąca. O dokładnym terminie poiinformujemy na naszej stronie internetowej.

 

I miejsce

II miejsce

III miejsce

 

Wyróżnienie

Wyróżnienie

Wyróżnienie

Wyróżnienie

 

 

 

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 594

W poprzednim tygodniu: 827

W tym miesiącu: 2923

W poprzednim miesiącu: 3406

Wszystkich: 362341