Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Piekary w literaturze

Piekary Literackie to idea łącząca twórców związanych z Piekarami Śląskimi, którzy poprzez prozę, poezję i literaturę dla dzieci podkreślają związki ze swoją małą ojczyzną. Pomysłodawacą projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka, która jest zarazem centrum wiedzy o pisarzach i poetach związanych z Piekarami Śląskimi. Nieokreślony w ramach czasowych projekt ma za zadanie promować lokalną tradycję piśmienniczą, przybliżając mieszkańcom literackie oblicze miasta, zarówno w ujęciu historycznym jak i współczesnym, poprzez prezentację kilkunastu postaci, które za pomocą słowa pisanego i drukowanego zapisały się na kartach historii regionu lub tworzą współcześnie podwaliny pod jego rozwój. W 2019 roku biblioteka realizowała projekt "Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana", którego efekty znajdują się tutaj

 

D

Dikta, Hanna

We troje, Poznań: Zysk i Spółka, 2016​

F

Fihauser-Mieczowski, Gustaw

Piekary. Dramat z czasów wyprawy wiedeńskiej króla Jana Sobieskiego (w trzech aktach i pięciu odsłonach). Praca konkursowa, Królewska Huta 1933. Druk. K. Miarka Spółka wyd. z ogr. por. w Mikołowie.

G

Gojawiczyńska, Pola

Powszedni dzień, Warszawa: "Czytelnik", 1978.

Ziemia Elżbiety, Warszawa : „Rój", 1934 [i.e. 1933] (Warszawa : F. Wyszyński).

K

Kochanecka, Dominika

Rajza z Chroboczkiym albo Podróż z Robaczkiem, Kotórz Mały ; Opole : Silesia Progress, 2016​

Konopnicka, Maria

Kartka z Raptularza w: Poezye wydanie zupełne, krytyczne, Warszawa: Lublin, Łódź, Kraków: Nakład Gebethnera i Wolfa, 1915, T. 3, s. 219-221.

Kossak-Szczucka, Zofia

Nabożeństwo w Piekarach w: ​Śląsk Sobieskiemu. W 250-tą rocznicę przemarszu rycerstwa polskiego przez ziemię piastowską na odsiecz Wiednia, Wielkie Piekary: Nakładem Śląskiego Komitetu Obchodowego, 1933. Tłoczono czcionkami Zakładów Graficznych K. Miarki w Mikołowie, s. 18-26.

L

Ligoń, Juliusz

Sobieski na Śląsku w: ​Śląsk Sobieskiemu. W 250-tą rocznicę przemarszu rycerstwa polskiego przez ziemię piastowską na odsiecz Wiednia, Wielkie Piekary: Nakładem Śląskiego Komitetu Obchodowego, 1933. Tłoczono czcionkami Zakładów Graficznych K. Miarki w Mikołowie, s. 59-60.

M

Marchwitza, Hans

Moja młodość, Warszawa: Książka i Wiedza, 1950.

Miarka, Karol

Sługi Boże. Powieść z życia górników górnośląskich, Warszawa; Mikołów, 1910.

Morcinek, Gustaw

Na królewskiej drodze (Fragment powieści Ondraszek), w: ​Śląsk Sobieskiemu. W 250-tą rocznicę przemarszu rycerstwa polskiego przez ziemię piastowską na odsiecz Wiednia, Wielkie Piekary: Nakładem Śląskiego Komitetu Obchodowego, 1933. Tłoczono czcionkami Zakładów Graficznych K. Miarki w Mikołowie, s. 27-35.

Muszalik, Michał

Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015, Pelplin: Bernardinum, 2016.

P

Parczewska Melania

Nad Odrą, Łabą i Dunajem, Wilno 1939 [dostępna online]

T

Tobiasz, M. 

Kopiec, który czuwa w: Młodzież Powstańcza: miesięcznik Oddziałów Młodzieży Powstańczej, VI 1937, s. 6-7.

Z

Zabierzewska, Janina

Kopiec Wyzwolenia w: Młodzież Powstańcza: miesięcznik Oddziałów Młodzieży Powstańczej, VI 1937, s. 3.

Żydek, Konrad

Godziny w ciszy, Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1957.

 

Kalendarium