Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Library. I Love It! w Chorwacji

Utworzono dnia 27.09.2014

Kolejny etap międzynarodowego projektu Library. I love it! realizowaliśmy w Chorwacji od 22 do 27 września br. Chorwackim partnerem w projekcie jest Gradska Knjiznica Ivan Vidali z Korčuli, nasza siostrzana biblioteka.

Oficjalne powitanie wszystkich uczestników odbyło się w Powiatowym Departamencie Kultury miasta Dubrownik, gdzie z uczestnikami projektu spotkała się Marijeta Hladilo, szef wydziału edukacji, kultury, nauki i sportu. Serię roboczych spotkań rozpoczęliśmy w Bibliotece Miejskiej w Dubrowniku. Po zwiedzeniu tej dużej placówki uczestniczyliśmy w wykładzie, który prowadziła Marica Šapro-Ficović badaczka historii Dubrownika i regionu Dalmacji. Wykład pod nazwą „The Operation and Use of Libraries under Siege” dotyczył roli bibliotek i bibliotekarzy w latach 1991 – 1995 (czas wojny domowej). Mieliśmy okazję zapoznać się ze wstrząsającymi wspomnieniami ludzi, dla których właśnie biblioteka i czytanie książek były terapią umożliwiającą przeżycie. Od października 1991 do maja 1992 trwała blokada i ostrzał Dubrownika, mimo to w zniszczonych bibliotekach dyżurowali bibliotekarze i służyli ludziom.
Mieliśmy także możliwość zwiedzenia Biblioteki Klasztoru Franciszkanów – Library of Friars Minor, która nie jest publicznie dostępna. Znajdują się tu najstarsze chorwackie zbiory książkowe, znane na całym świecie ze względu na ich unikatowy charakter. Księgozbiór składa się z ponad 70.000 książek, z czego ponad 1 200 to stare rękopisy niezwykłej wartości, 216 inkunabułów i 22 woluminów starych map kościoła wykonanych od 15 do 17 wieku.
W Dubrowniku natknęliśmy się też na plan zdjęciowy serialu „Gra o Tron”. Zmierzając do Korczuli, głównego miejsca realizacji działań, odwiedziliśmy niewielką bibliotekę w miejscowości Ston. Imponującą budowlą Ston jest mur obronny z przełomu 14 i 15 wieku. Długi na ponad 5 km pozostaje nienaruszony i jest stosunkowo dobrze zachowany mimo bombardowania w 1991 i uszkodzeń po trzęsieniu ziemi w 1996 roku.
Kolejne działania prowadzone były w bibliotece w Korčuli, gdzie uczestniczyliśmy w prezentacji i wykładzie na temat miasta i jej 800 letniej tradycji. Korzystając z tego, że biblioteka usytuowana jest w samym sercu Starego Miasta, niejako po drodze zwiedziliśmy Muzeum Miejskie oraz prywatne Muzeum Morskie. Uczestniczyliśmy w wykładzie o tańcu regionalnym Moreška połączonym z warsztatami. W Centrum Kultury, gdzie mieści się biblioteka, dyskutowaliśmy o dotychczasowych rezultatach projektu, szczególnie o powstającym Inspiratorze współczesnego bibliotekarza. To publikacja, która będzie zawierała dobre praktyki z bibliotek biorących udział w projekcie. W Korčuli byliśmy gośćmi burmistrza miasta Vinko Kapelina, który mówił m.in. o ważnej roli korčulańskiej biblioteki w edukacji pozaformalnej i pielęgnowaniu miejscowych tradycji. Zwracał uwagę na silną pozycję bibliotek w hierarchii instytucji kultury w Chorwacji i ich zadania w zakresie wzrostu poziomu czytelnictwa. Byliśmy w bibliotece w miejscowości Blato i Vela Luka, zwiedziliśmy Izbę Regionalną. Mieliśmy okazję zobaczyć jaskinię Vela Špilja – znajdującą się na wzgórzu Pinski Rat. Od strony południowej znajduje się tam szeroki otwór wejściowy. W środku jaskini (oświetlonej przez 2 naturalne otwory u góry) znajdują się znaleziska archeologiczne z epoki neolitycznej aż do czasów rzymskich. Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem z dziennikarzami w lokalnym radiu, a w bibliotece City Library Ivan Vidali z miejscową telewizją. Gospodarze zaprezentowali nam także bogatą wystawę dokumentującą historię Korčuli i tańca Moreška. Na wyspie Vrnik odwiedziliśmy miejscowego rzeźbiarza Lujo Lozica, który pokazał nam swoją pracownię i liczne plenerowe prace w kamieniu. Byliśmy gośćmi Dušana Kalogjera autora książki Kolrčula. Mieliśmy także okazję posłuchać wierszy Petara Kanavelića, uważanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy chorwackich 17 wieku. Wiele wrażeń artystycznych dostarczył wieczór folklorystyczny, gdzie zaprezentowano w całej okazałości taniec Moreška. To artystyczna, taneczna opowieść o walce o kobietę, taniec z mieczami. Dowiedzieliśmy się, że w każdej korčulańskiej rodzinie co najmniej jedna osoba jest tancerzem Moreški! Zostaliśmy zaproszeni na uroczyste Sympozjum ”800 Years of Statute of Korčula” – 800 lat Statutu Korczuli – połączonym ze zwiedzaniem okolicznościowej wystawy dokumentów i książek. Była to także okazja do spotkania z Josipem Leko Croatian Parlament Speaker (stanowisko odpowiadające w Polsce Marszałkowi Sejmu). Josip Leko rozmawiając z nami z sympatią wyraził się o Władysławie Bartoszewskim i Ewie Kopacz. To było miłe.
Mamy za sobą pracowite, ale bardzo owocne dni. Spotykaliśmy się przedstawicielami władz i społeczności, uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, kulinarnych, dyskusjach panelowych, sesjach tematycznych o współpracy międzynarodowej bibliotek i korzyściach z tego wynikających, na temat wartości tradycji regionalnych. Zobaczyliśmy, jak walory geograficzne i uwarunkowania naturalne mogą być wykorzystane do promowania bibliotek i czytelnictwa. I wszędzie byliśmy bardzo serdecznie przyjmowani. Dziękujemy!

Projekt LIBRARY. I LOVE IT! jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".

Library. I Love It! w Chorwacji

Utworzono dnia 20.07.2015, 12:10

Kalendarium