Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Library. I love it" w Barcelonie

Utworzono dnia 10.07.2015

Od 6 do 10 lipca br. pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich wzięli udział w ostatnim już spotkaniu w ramach autorskiego, międzynarodowego projektu pt. „Library. I love it”, które odbyło się w Barcelonie. W warsztatach, których głównym celem było podsumowanie blisko dwuletniej współpracy, wzięli udział bibliotekarze z Czech, Chorwacji, Hiszpanii, Turcji, Włoch oraz Polski. Wypracowane wspólnie wnioski i spostrzeżenia znajdą się w odpowiednich raportach, ale już dziś możemy jednoznacznie stwierdzić, iż projekt ten wniósł do naszej pracy wiele interesujących elementów. Międzykulturowy dialog, różnorodność proponowanych form aktywizacji czytelników, odmienne od naszych sposoby opracowywania zbiorów bibliotecznych, czy aranżacja wnętrz bibliotecznych, to tylko niektóre obszary, w ramach których toczyły się nasze wielogodzinne dyskusje.

    Pośród urzekających obiektów architektonicznych jak secesyjny kościół Sagrada Familia, Casa Batllo Antoniego Gaudiego, czy Palau de la Musica, gdzie mogliśmy obejrzeć tradycyjny taniec flamenco, usytułowane są liczne, niezwykle przestronne i nowocześnie wyposażone biblioteki. W większości nasze spotkania robocze miały miejsce w murach Sagrada Familia Library. To biblioteka posiadająca w swoich zbiorach głównie książki naukowe, ale na tej olbrzymiej powierzchni (blisko 3 tys. metrów kwadratowych; cztery kondygnacje) jest także miejsce dla beletrystyki, zbiorów dla dzieci i młodzieży, multimediów oraz wydzielone do indywidualnej pracy stanowiska komputerowe. Zbiory liczą blisko 90 tys. egzemplarzy. Większość procesów bibliotecznych jest zautomatyzowana i nastawiona na nowe technologie.
    Istotnym zagadnieniem społecznym, o którym dyskutowano wśród bibliotekarzy, jest widoczna coraz bardziej w wielu krajach Europy fala uchodźców. Biblioteki dostrzegają w tym obszarze ważną dla siebie rolę, musimy aktualizować zbiory, ofertę edukacyjną i informacyjną, wspierać socjalizację tej grupy nowych użytkowników. Z myślą o nich w Hiszpanii i wielu innych krajach Europy adoptuje się placówki kultury, w tym biblioteki do nowych warunków społecznych, z nadzieją na harmonijną przyszłość. Wzorcową placówką tego typu jest „Bon Pastor Library” w Barcelonie, której pracownicy podkreślają, iż priorytetem ich pracy jest możliwość demokratycznego dostępu do informacji, przekazywanie wiedzy, szkolenie użytkowników, ułatwianie samodoskonalenia, ale także wspieranie konstruktywnego wypoczynku. W kilku formach aktywizacji czytelników wzięliśmy czynny udział, ręcznie wykonywaliśmy przypinki i monety z książkowymi grafikami, a także przyglądaliśmy się wraz z rozbawionymi dziećmi różnych ras, pokazowi gigantycznych baniek mydlanych.
   W kolejnym dniu naszego pobytu spotkaliśmy się z panią dyrektor Departament of Culture in The Generalitat of Catalonia i pracownikami „Biblioteca de Catalunya”. Z bogatych zbiorów tej biblioteki rocznie korzysta blisko 300 tys. użytkowników, a wiedzą i pomocą służy około 150. pracowników, którzy prócz standardowych w tym zawodzie kompetencji, posiadają także uprawnienia do prowadzenia szeregu szkoleń i warsztatów. Przepiękny gotycki obiekt, w którym dziś mieści się ta niepowtarzalna skarbnica wiedzy w okresie od XV do XVIII wieku był największym szpitalem hiszpańskiej Katalonii. Obiekt, w którego murach przechowywane są między innymi wszystkie wydania książek Miguel’a de Cervantesa, w doskonały sposób obrazuje możliwość współistnienia tego, co w kulturze archaiczne, klasyczne z tym, co współczesne i nowoczesne. Z pomocą nowych metod i technologii gromadzi się tutaj, opracowuje i upowszechnia dorobek kulturowy Katalonii. Ceni się uniwersalność woluminów, a także dba o łatwy i wygodny dostęp do nich.
    Zwiedziliśmy wspaniałą Bibliotekę Sant Gervasi – Joan Margall. Honorowy patron J. Margall to pisarz i poeta hiszpański, reprezentant katalońskiego modernizmu. Nowoczesne i przestronne sale placówki rozświetlone są dodatkowo powlekanymi ceramiką ścianami, a modernistyczne wyposażenie współgra z zainstalowanym sprzętem.
    Korzystając ze sposobności, że w bliskiej odległości od Barcelony, w miejscowości Vilanova i la Geltrú ma siedzibę jedna z naszych bibliotek siostrzanych, na zakończenie pobytu udaliśmy się tam z wizytą. Z satysfakcją zauważyłyśmy, że w widocznym miejscu umieszczone są pozycje książkowe polskich autorów, a na miejscu honorowym widnieją publikacje o Piekarach Śląskich i Polsce, więc z przyjemnością ofiarowaliśmy kolejne książki. Obejrzeliśmy także wystawę prac artysty i fundatora biblioteki – Armanda Cardona Torrandell.
Zasadnicza refleksja, która pojawia się po powrocie z naszej hiszpańskiej delegacji jest następująca: przeważająca większość członków europejskiej cywilizacji XXI wieku jest świadoma, że o duchowy i materialny dorobek społeczeństwa należy starannie dbać – właściwie wykorzystywany jest kluczowym środkiem do osiągania wielorakich celów, zarówno publicznych jak i osobistych.

¡Vivan los bibliotecarios!
Izabela Słania

"Library. I love it" w Barcelonie

Utworzono dnia 22.07.2015, 10:49

Kalendarium