Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Lucyną Olejniczak

Utworzono dnia 16.04.2019

15 maja 2019 o godz. 16:00 zapraszamy do Filii nr 6 przy ul. Partyzantów 2 na spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak  - autorką słynnej serii "Kobiety z ulicy Grodzkiej".

Wstęp wolny. Telefoniczna rejestracja uczestników: 32 767 59 73

Lucyna Olejniczak jest polską pisarką, która swoją sławę zbudowała szczególnie jako autorka cieszącego się dużym uznaniem pięciotomowego cyklu powieściowego pod tytułem „Kobiety z ulicy Grodzkiej”. W należących do tej serii książkach, takich jak „Hanka”, „Wiktoria” oraz „Matylda” autorka przedstawia losy kobiet z przeklętej klątwą rodziny krakowskiego aptekarza Franciszka Bernata. 

Lucyna Olejniczak urodziła się w Krakowie i jak sama przyznaje – jest w swoim rodzinnym mieście zakochana. Przed przejściem na emeryturę pisarka pracowała jako laborantka medyczna. Była związana między innymi z Katedrą Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zajęła się pisaniem książek. Jak autorka twierdzi – w młodości nie miała wiele do opowiedzenia swoim czytelnikom. Aktualnie może się z nimi podzielić literaturą dojrzałą i przemyślaną, czego dowodem jest chociażby saga „Kobiety z ulicy Grodzkiej”. 

W młodości Lucyna Olejniczak była emigrantką zarobkową: wyjeżdżała do pracy w Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Współcześnie podróżuje wyłącznie dla przyjemności. Niemal każde odwiedzone miejsce i zdobyte za granicą doświadczenie pisarka przekłada na karty swoich książek. Przykładowo, podróż za Ocean Atlantycki zaowocowała wydaniem powieści pod tytułem „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”. Po odwiedzinach we Francji opublikowana została książka „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”, natomiast wyraz zauroczenia Irlandią znalazł się w pozycji „Jestem blisko”. Ponadto, autorka znalazła również inspirację do pisania w egzotycznej Tunezji i na Sycylii. 

Lucyna Olejniczak debiutowała w 2007 roku powieścią pod tytułem „Wypadek na ulicy Starowiślnej”. Inspiracją dla tej napisania publikacji była opisana w starej gazecie historia pradziadka autorki, który ucierpiał na skutek wypadku wozu strażackiego. Pisarka nie miała większych problemów ze znalezieniem wydawcy – wkrótce oficyna o nazwie Replika zdecydowała się ją wydać. Ponieważ powieść spotkała się z uznaniem i sympatią czytelników, w 2012 roku wznowiono jej nakład w nowej odsłonie graficznej. 

Kolejna powieść polskiej pisarki ukazała się w 2010 roku. „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”, jest opowieścią o romansie pochodzącej z Paryża malarki Marie z pewnym muzykiem. Tytuł wskazuje tu na Fryderyka Chopina, jednak Olejniczak do samego końca tego ostatecznie nie rozstrzyga. Autorka pozwala czytelnikowi snuć domysły, wierzyć i poniekąd dokończyć historię według własnego uznania. Jak sama Olejniczak przyznała w jednym z wywiadów, dokładnie zapoznała się z dostępnymi na rynku biografiami Chopina i postanowiła swoją inwencją twórczą zapełnić nieznane luki życiorysu polskiego muzyka. 

Trzy miesiące po ukazaniu się powieści „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”, jej wydawca zlikwidował działalność, przez co autorka nieco straciła kontrolę nad dystrybucją tej powieści. Przy kolejnych publikacjach pisarka nawiązała współpracę z wydawnictwem Prószyński i S-ka, za pośrednictwem którego ukazały się jej następne książki, tj. „Jestem blisko” oraz części serii „Kobiety z ulicy Grodzkiej”.
 

Spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak

Utworzono dnia 17.05.2019, 14:22

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 456

W poprzednim tygodniu: 849

W tym miesiącu: 3146

W poprzednim miesiącu: 3225

Wszystkich: 359158