Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Alkiem Rogozińskim

Utworzono dnia 26.09.2022

W sobotę 15 października 2022 o godz. 12:00 zapraszamy do Biblioteki Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Bliskie spotkania z literaturą". Tym raz naszym gościem będzie Alek Rogoziński, dobrze znany czytelnikom w całej Polsce twórca powieści kryminalnych i obyczajowych.

Spotkanie z pisarzem poprowadzi Agnieszka Włoka.   

Wydarzenie jest częścią cyklu spotkań z ludźmi literatury w ramach projektu "Biblioteka poza biblioteką". 

Alek Rogoziński - z zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista… to znaczy – twórca kryminałów. Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem zasiadał za mikrofonem m.in. w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. W latach 2007-2020 pracował w wydawnictwie Edipresse, gdzie piastował funkcję sekretarza redakcji magazynu „Party”.

Zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając 1-sze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK.com. Aż 9 z napisanych przez niego powieści dotarło do TOP 10 tej największej polskiej księgarni. Były to kolejno: „Jak Cię zabić, kochanie?”, „Do trzech razy śmierć”, „Kto zabił Kopciuszka?”, „Zbrodnia w wielkim mieście”, „Miłość Ci nic nie wybaczy”, „Teściowe muszą zniknąć”, „Miasteczko morderców”, „Po trupach do celu” i „Bardzo cichy rozwód”. Z kolei do TOP 3 w kategorii „Literatura obyczajowa” dotarła jego komedia spod znaku „płaszcza i szpady” – „Skradziony klejnot”.

Dwie jego powieści, „Jak Cie zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w plebiscycie „Książka roku” portalu Lubimy Czytać.

Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony 1-szą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście”, a dwa lata póżniej za komedię kryminalną „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”.

Jesienią 2019 roku jego powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” doczekała się inscenizacji na deskach Teatru Druga Strefa. Bilety na kilkanaście pierwszych spektakli wyprzedały się w ciągu kilku godzin. Niestety, pandemia Covid-19 spowodowała, że kolejne spektakle zostały odwołane.

W 2021 roku jego książka „Miasteczko morderców” została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

W 2022 roku sprzedano prawa do ekranizacji jego powieści „Skradziony klejnot” (pierwszego tomu sagi „Gorset i szpada”).

W sumie książki Alka rozeszły się w łącznym nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Najlepiej sprzedające się jego powieści i e-booki (wg danych z czerwca 2022 roku) to:

1. „Teściowe muszą zniknąć” (W.A.B.)
2. „Jak Cię zabić, kochanie?” (Filia)
3. „Kto zabił Kopciuszka?” (Filia)
4. „Dom tajemnic” (Edipresse Książki/Purple Book)
5. „Do trzech razy śmierć” (Filia)
6. „Miłość Ci nic nie wybaczy” (Edipresse Książki/Purple Book)
7. „Babka z zakalcem” (Skarpa Warszawska)
8. „Zbrodnia w wielkim mieście” (Filia)
9. „Śmierć w blasku fleszy” (Edipresse Książki/Purple Book)
10. „Nieboszczyk sam w domu” (Filia)

Z książek napisanych w duecie największą popularnością cieszyły się dwie stworzone wspólnie z Magdaleną Witkiewicz: „Pudełko z marzeniami” (ponad 50 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!) oraz „Biuro M”.

Jego najczęściej odsłuchiwane audiobooki to:

1. „Jak Cię zabić, kochanie?” (lektorka: Joanna Kołaczkowska)
2. „Teściowe muszą zniknąć” (lektorka: Aneta Perchuć)
3. „Zbrodnia w wielkim mieście” (lektorka: Katarzyna Pakosińska)
4. „Dom tajemnic” (lektor: Tomasz Ciachorowski)
5. „Miłość ci nic nie wybaczy” (lektor: Maciej Radel)

Alek uwielbia literaturę kryminalną i historyczną (zwłaszcza dotyczącą epoki Cesarstwa Rzymskiego), jest uzależniony od dobrych seriali, gier karcianych i planszowych, włoskiej i francuskiej kuchni, „Ptasiego Mleczka” i herbaty earl-gray oraz ma dwa życiowe hobby: muzykę (kocha Madonnę, a za swoich idoli uważa Jima Morrisona i The Doors oraz Kate Bush) i podróże. Jego marzeniem jest objechać cały świat, a na stare lata zamieszkać na jednej z wysp Morza Śródziemnego. A tam już tylko pisać, i pisać, i pisać, i pisać…

Fot. Paweł Płaczek

Fot. Anna Powałowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ

 

Spotkanie z Alkiem Rogozińskim

Utworzono dnia 18.10.2022, 14:35

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 583

W poprzednim tygodniu: 849

W tym miesiącu: 3273

W poprzednim miesiącu: 3225

Wszystkich: 359285