Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dotacja na "Piekary Literackie"

Utworzono dnia 06.05.2019
Czcionka:
Z radością informujemy, że nasza biblioteka otrzymała z programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski dotację w wysokości 16 tys. złotych na realizację projektu "Piekary Literackie : historia i tradycja miasta słowem pisana", mający na celu przybliżenie mieszkańcom literacko-piśmienniczej strony Piekar Śląskich, zarówno w ujęciu historycznym jak i współczesnym. Projekt będzie obejmował szereg działań kulturalnych i edukacyjnych ze szczególnym naciskiem na przystępną i atrakcyjną dla odbiorcy formułę wydarzeń. Będą to spotkania tematyczne i autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty, konkurs historyczno-literacki i recytatorski, gra miejska, debata ekspercka i wystawa historyczna.
 
Ideą przewodnią projektu jest przedstawienie dawnych i współczesnych Piekar Śląskich w szerokim kontekście historycznym i społecznym, wyrażonym w twórczości literackiej XIX, XX i XXI wieku. Projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta kilkunastu postaci, które za pomocą słowa pisanego i drukowanego zapisały się na kartach historii regionu górnośląskiego lub tworzą współcześnie, poprzez swoją twórczość, podwaliny pod jego rozwój. Uczestnicy projektu poznają zarówno nieżyjących już twórców literatury, wywodzących się z miasta lub z nim związanych: Wawrzyńca Hajdę, Maksymiliana Jasionowskiego, Hansa Marchwitzę, Polę Gojawiczyńską, Stanisława Stanucha, Konrada Żydka, a także współcześnie tworzących: Hannę Diktę, Michała Muszalika, Helenę Leśniowską, Dominikę Kochanecką, Iwonę Dziurę i wielu innych.
 
Projekt będzie realizowany do grudnia 2019 roku. Honorowy patronat nad projektem objęła Sława Umińska-Duraj Prezydent Miasta Piekary Śląskie.
 
 

 Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie
w ramach Programu"Patriotyzm Jutra"  

 
 

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 5

W poprzednim tygodniu: 671

W tym miesiącu: 1137

W poprzednim miesiącu: 2888

Wszystkich: 196585